Sportovní masáže
Masáže jsou skvělým pomocníkem nejen pro relaxaci duše, ale i při bolestech nebo sportovní zátěži. U sportovců jsou přitom masáže hojně využívány nejen k regeneraci po sportovním výkonu, ale i k navození ideálních duševních i tělesných podmínek před ním.
Kdy přijde vhod sportovní masáž
Sportovní masáž je ideální zejména před a po sportovní zátěži, skvěle ale poslouží i kdykoliv při bolestech zad či pohybového aparátu, při napětí svalů či kloubů, nebo i v rámci prevence kdykoliv v případě zájmu. Výborná je navíc i při únavě a stresu, které mohou být spjaty právě i s důležitými sportovními kláními. Masáž v takové situaci dokáže navodit příjemný pocit pohody a povzbuzení, dodá energii i sílu a naopak eliminovat stres.
Co použít pro sportovní masáže
Pro sportovní masáže jsou ideální oleje či emulze určené pro sportovce. Ty totiž nabízejí nejen snadné nanášení a příjemný pocit z masáže, ale i regenerační a další specifické účinky. Ty mohou být dle typu zvoleného produktu například hřejivé, chladivé, účinkující proti bolesti nebo i únavě.
Jak vypadá sportovní masáž
Principem klasické sportovní masáže je střídání masážních hmatů s citlivým použitím síly (hnětením, tepáním, chvěním) a jemnějších prvků jako je tření, vytírání či roztírání. To vše při využití vhodných masážních přípravků.
Hnětení slouží ke zpracování svalů končetin a ovlivnění hlubších vrstev, díky čemuž dochází ke snazšímu odtoku odpadních látek. Roztírání naopak uvolňuje srostlé tkáně plochých svalů a kloubní vazivo. Povrchové tepání pak uklidňuje a uvolňuje svaly, hluboké naopak stimuluje a navozuje pocit tepla. Finální chvění pak osvěží, uklidní i uvolní. Výsledkem sportovní masáže by mělo být celkové uvolnění i prokrvení, se kterým jde ruku v ruce lepší vyživení, okysličení i odtok škodlivin.