Rozdíly mezi BIO a vegan kosmetikou
Po pravdě je velice složité rozpoznat, zda naše oblíbená kosmetika obsahuje látky, které prospívají naší pokožce. Poradíme vám jak se v různých druzích kosmetiky vyznat a prozradíme vám zásadní rozdíly.
Z právního hlediska neexistuje žádná definice nebo podmínka, která by určovala co vše musí produkt označený jako bio nebo vegan splňovat. Jediný požadavek, který musí výrobce splnit je uvést na obalu seznam složek pod INCI (International Nomendature of Cosmetic Ingredients) neboli mezinárodní názvosloví jednotlivých kosmetických ingrediencí. Jednotlivé složky jsou uváděny od nevyššího po nejnižší dle obsaženého množství. Tyto ingredience jsou však napsány v odborném jazyce, kdy například voda je označena jako aqua, není tedy jednoduché pro laika poznat jaké látky kosmetika vlastně obsahuje. Nebojte se s rozpoznáním složení vám jistě pomůže chytrá aplikace, kterou si stačí stáhnout a naskenovat čárový kód a aplikace vám zobrazí přesné složení produktu. Můžeme vám doporučit například aplikaci Ingredients Scanner, ale existuje i spousta jiných.
BIO kosmetika
Aby mohla být kosmetika považována za BIO stačí, aby obsahovala i nepatrné množství organických látek a je proto důležité sledovat loga certifikací na obalu produktů například logo Soil Association Organic. Tato certifikace zaručuje, že produkt je vyroben z udržitelných a ekologicky pěstovaných ingrediencí a není testován na zvířatech. Kosmetika s logem Soil Association Organic neobsahuje žádné škodlivé chemikálie, parabeny, syntetická barviva, umělé parfémy ani nano částice. Z produktů nelze vyloučit složky jako voda, jíl, sůl, které však organické být nemohou.
Kompletní sortiment BIO kosmetiky naleznete na tomto odkazu.
Vegan
Záruku, že je produkt veganský opět dokládá logo s certifikací Vegan Society. Takto označený produkt potvrzuje, že neobsahuje žádné látky živočišného původu ani vedlejší zvířecí produkty a dále, že při výrobním procesu nebyli tyto látky ani použity. Potvrzuje také, že výrobek nebyl testován na zvířatech. To označuje také logo Leaping Bunny, které je jako jediné mezinárodně uznávané. Evropská unie striktně reguluje testování na zvířatech, ale třeba v Číně je dokonce zákonem dané testování na zvířatech a všechny produkty tam vyrobené tedy s jistotou nebudou vegan friendly.
Značení vegan však automaticky neznamená, že veškeré živočišné látky jsou nahrazovaný těmi rostlinnými. Také vegan produkty mohou a obsahují umělé látky, které jsou produktem laboratoří. Složkami, které jsou obvykle zvířecího původu jsou kolagen, glycerin, retinol nebo želatina. Vegan society také doporučuje při výrobě nepoužívat látky jako například hedvábí, perleť, karmín, bílkoviny, lanolin, gel s hlemýždím extraktem nebo lůj.
Nebojte se však, většinu ze zvířecích látek lze v dnešní době bez újmy nahradit těmi rostlinnými. Například med můžeme nahradit bambuckým máslem nebo kokosovým olejem. Kolagen, který je původně získáván z kravských nebo později z rybích buněk je nyní možné nahradit přírodními za studena lisovanými oleji.
Kompletní sortiment Vegan kosmetiky naleznete na tomto odkazu.
Odpovězme si ale na otázku, čím se liší BIO nebo vegan kosmetika od té standardní? Pouze přístupem k životnímu prostředí, zvířatům a uvědoměním si dopadů výroby na životní prostředí.