Pleťové masky z jílu
Jílové pleťové masky mají mimořádně dlouhou historii a jejich antimikrobiální účinky znali naši předkové už řadu generací zpět. My k nim dnes můžeme přidat i potvrzené detoxikační účinky, schopnost zbavovat nečistot, mírnit otoky i záněty. V neposlední řadě pak jíl pleť krásně omlazuje, a to díky podpoře mikrocirkulace krve. Jílů však existuje více druhů, a každý je určený pro jiný typ pleti.
Druhy jílů
Pro kosmetické účely se setkáte zejména s jílem bílým, zeleným a marockým. Tyto druhy jílu se liší nejen barvou, ale i množstvím aktivních látek a tím i účelem a typem pleti, pro kterou se nejlépe hodí.
Zelený jíl je vhodný především pro smíšenou a mastnou pleť. Maska ze zeleného jílu pleť hloubkově čistí a redukuje množství mazu, čímž pomáhá pleti od mastnoty, ale také od akné. Mezi její blahodárné účinky patří regenerace a osvěžení, takže skvěle funguje i proti černým tečkám či jako prevence vrásek.
Bílý jíl je univerzální volbou pro všechny typy pleti, včetně citlivé. Je mimořádně jemný a také hypoalergenní. Poradí si proto i s pletí, která trpí lupénkou, ekzémy či akné. Bílý jíl pleť zmatňuje, čistí a detoxikuje.
Marocký jíl je pak ideální pro normální pleť bez speciálních potřeb, ale také pro vlasy. Marocký jíl detoxikuje, hydratuje, prokrvuje a zjemňuje pleť, navrací jí svěžest i pružnost. Skvěle pak funguje k redukci křečových žil, strií či černých teček. Lze jím také nahradit šampón a kondicionér při mytí vlasů.
Jak vyrobit a aplikovat jílovou masku
Jílovou masku si snadno vyrobíte smícháním jílu a vody v poměru 1:2, a to v nádobě neobsahující kov. Směs nanesete na obličej nebo tělo a necháte působit 2 až 5 minut. Oblast rtů a očí vždy vynechávejte. Následně opláchněte důkladně teplou vodou. Takto připravenou masku aplikujte alespoň dvakrát týdně. Chcete-li masky pozdvihnout na vyšší úroveň, můžete vodu nahradit květinovou vodou a přidat například i vzácné oleje – například arganový.
Kompletní sortiment produktů s jílem naleznete ZDE.